שיטות חיסון

הנחיות כלליות לשימוש בתרכיבים

  • התרכיבים מיועדים לשימוש וטרינרי בלבד
  • השימוש בתרכיב יעשה על פי הוראות השימוש המצורפות והוראת הווטרינר 
  • התרכיבים יאוכסנו בטמפרטורה של 4-8 מעלות צלזיוס או על פי הנחיות בעלון המצורף.

תרכיבים חיים

תרכיבים חיים ניתן ליישם בשיטות הבאות: טפטוף, ריסוס, ערפול, זריקה, שתייה ודקירה.

  • למיהול התרכיבים יש להשתמש אך ורק במוהל המצורף כאשר ישנו או במים מעוקרים כאשר אין מוהל ספציפי.  הוספת התרכיב לתמיסה הסופית (מיכל המים) אך ורק לאחר נטרול הכלור (20 דקות לאחר הוספת החומר המנטרל).
  • בקבוקון (וויאל) להוסיף נוזל מיהול באמצעות מזרק ומחט סטריליים, לשאוב ולהחזיר מס' פעמים עד להתמוססות מלאה וקבלת תמיסה אחידה.  בחלק מהתרכיבים יש לשאוב את התמיסה שהתקבלה ולהעבירה לבקבוק המדלל הייעודי שמותאם בנפחו למספר המנות.
  • טבליות – לחץ על הבועית לשחרור הטבליה אל תוך נוזל המיהול.
טפטוף לעין

הטפטפת המקובלת היא בקבוק פלסטיק שמיועד לנפח 50 סמ"ק שמספיקים ל- 1000 מנות, יש להקפיד שהתמיסה הסופית (נוזל הדילול + התרכיב ) יהיו בדיוק 50 סמ"ק.יש להכין בכל פעם כמות מנות המספיקה לכל היותר לשעתיים עבודה ואת החומר שהוכן ואינו בשימוש מידי להחזיק בתנאי קירור (בתוך צידנית עם קרחום או במקרר). במידה ובקבוק התרכיב מכיל יותר מ-1000 מנות: לדוגמא לבקבוק המכיל 2000 מנות מוסיפים 4 סמ"ק מי דילול ומזה שואבים 2 סמ"ק (1000 מנות) ומעבירים לכל טפטפת. יש להקפיד לטפטף את התרכיב לתוך העין ולהחזיק את ראש האפרוח עד שהטיפה תיבלע במלואה. ניתן להשתמש במדלל צבוע (תמונה)בכדי לוודא שהחיסון אכן ניתן כראוי, במצב זה  לאחר הטפטוף הצבע יזוהה על החיך והלשון של האפרוח.  טפטפת נוספת קימת בצורת מחט דו כיוונית שמוכנסת בצידה האחד לפקק הגומי של בקבוק התרכיב וצידה השני משמש כטפטפת. במקרה זה הנפח הסופי ל-1000 מנות הוא 25 סמ"ק.

ריסוס

מתבצע באמצעות מרסס המפיק טיפות גדולות (200-400 מיקרון).  לאחר יצירת תת לחץ באמצעות פמפום ידית המרסס  יש לוודא שהדיזה מפיקה זרימה בצורת מניפה אחידה וזה ע"י ריסוס על הקיר או הרצפה והסתכלות על אחידות ההרטבה. יש לוודא שאין טפטוף מתחתית הדיזה בזמן העבודה, יש להכיר את קצב יציאת המים ע"י מילוי נפח של 3 ליטר( מתאים ל- 10,000 עופות) ומדידת זמן לריקון המרסס. רצוי להחזיק מרסס שישמש אך ורק לצורך ריסוס תרכיבים חיים, שטיפה וחיטוי של המרסס לאחר העבודה תתבצע עם מים מורתחים חמים. נפח המים בטווח בין 100-300 סמ"ק ל-1000 עופות בתלות בגיל וברמת הציפוף. לפני תחילת הריסוס יש לקבץ את האפרוחים כך שיהיו צמודים (בגיל יום ישר בתוך הארגזים), יש לסגור מאווררים ,מקרנים תנורים וחלונות למניעת כל תנועה של אוויר. לכל קבוצה שמצופפים יש להכין את המנה שלה,הריסוס מבוצע בגובה 40 ס"מ מעל ראשי האפרוחים, במהלך הריסוס יש לוודא הרטבה של כל האפרוחים ע"י הסתכלות תוך כדי הפעולה שהאפרוחים שמקבלים את הריסוס מנערים את הראש ומישוש ידני של האפרוחים שכבר רוססו. התרכיב מגיע לאפרוח הן ע"י מגע ישיר של הטיפות שפוגעות בראשו והן על ידי ניקור וחיכוך עם טיפות מים שנחתו על הגב של שכניו. בתום הריסוס להמתין 5 דקות בטרם מפעילים שנית את האוורור או התנורים.

עירפול

ניקוי המכשיר והכנת התרכיב על פי אותם כללים של הריסוס. הערפול מבוצע במכשיר חשמלי המפיק טיפות קטנות מ- 100 מיקרון, יש לבדוק את המכשיר ופיזור הטיפות לפני העבודה.אין לערפל אפרוחים צעירים שטרם חוסנו באותו תרכיב בשיטה אחרת, על מנת למנוע הגבה. מטרת הערפול להביא את התרכיב עד לעומק מערכת הנשימה , ולכן שימוש בשיטה זו בזמן מחלת נשימה בעיתי. המכשירים הקיימים בארץ ברובם מופעלים ע"י חשמל לכן בעת הערפול רצוי לעבוד עם עוזר שישחרר את הכבל תוך כדי ההתקדמות. מיהול התרכיב הוא במים מעוקרים בנפח של 100-150 סמ"ק לכל 1000 עופות. שיטת העבודה היא לעבור במרכז הלול ולדחוף את העופות לכיוון הקיר, לסגור מאווררים לעבור במרכז הלול ולערפל צד אחד , בצורה אופקית כ- 70 ס"מ מעל ראשי העופות ובדרך חזרה לערפל את הצד השני, בכל מקרה יש לסיים את כל כמות המים שהוכנה. יש להמתין כ- 5 דקות מסיום החיסון טרם הפעלת המאווררים/ תנורים. 

מי שתיה

ככלל בלולים המצוידים בשקתות או שוקתניות מתן החיסון יעיל יותר עקב מגע של המים עם הנחיר והעין. לפני מתן תרכיב במי השתייה יש לוודא ניקיון של כל מערכת השתייה החל מהמיכל הראשי ועד לשוקת או הטיפנית: מאבנית, ביופילם, חומר אורגני ושאריות של חומרי חיטוי לפחות יום לפני החיסון. רצוי לבצע את החיסון השקם בבוקר עם השתייה הראשונה של הלהקה. כמות המים מחושבת לפי 1/5 הצריכה היומית של הלול ויש לסימה תוך 2-3 שעות. את המים יש לנטרל מכלור 20 דקות טרם הוספת התרכיב . בקבוק מנטרל הכלור של אביק מספיק לנטרול 4000 ליטר, כל 10 סמ"ק מנטרלים כ- 400 ליטר מים. את כמות התרכיב לחיסון לול יש להכין בתמיסה מרוכזת של מים מעוקרים ואותה להוסיף למיכל המים שנוטרל מכלור. בחיסון אפרוחים בגיל יום (סלמונלה חי) כמות המים הנדרשת היא קטנה ביותר, במידה ומערכת השתייה היא בטיפניות  רצוי להוסיף לצורך החיסון מגשיות חד פעמיות ,להכין את התרכיב במיכל נקי ולחלקו עם קנקן למגשיות ,ללא שימוש במערכת המים האוטומטית. 

חיסון בדקירה

החיסון מתבצע עם מזרק אוטומטי לאחר הכנת התרכיב במדלל המיועד. נהוג לחסן את: שלוחת הפרגיות להטלה, רבייה קלה, רבייה כבדה, תרנגולי הודו לבשר ותרנגולי הודו לרבייה. החיסון הוא אינדיבידואלי וניתן ע"י דקירת משולש עור הכנף (ראה תמונות במצגת מצורפת) , 5-7 ימים לאחר החיסון יש לבצע בדיקת קליטה ע"י מישוש משולש העור של הכנף לנוכחות גבשושית שנוצרה בעקבות החיסון. בפחות מ- 95% קליטה יש לבצע את החיסון שנית. בשלוחת הרבייה הכבדה מקובל היום לחסן בכל מקרה בפעם השנייה כדי לוודא  חיסון עופות שפוספסו. התרכיב מגיע עם מדלל מיוחד המשפר את קליטת החיסון, את הדקירה יש לבצע כאשר המזרק מוטה כלפי מטה. בארץ קיימים שני סוגי מזרקים אליהם צריך להתאים את נפח המדלל

תרכיבים מומתים

תרכיבים מומתים מיוצרים באמולסיה שומנית המיוצרת על בסיס של W/O  = מים בתוך שמן. ככלל יש לאחסן את התרכיב עד סמוך להזרקה בטמפרטורה של 2-8°C . בסמוך לחיסון יש לחמם את בקבוק התרכיב לטמפרטורה של   30-35 C º . ניתן לביצוע ע"י הוצאת התרכיב מהמקרר מס' שעות לפני החיסון או הכנסת הבקבוקים לאמבטיית מים פושרים (רצוי אמבטיה עם גוף חימום וטרמוסטט שניתן לשלוט בה על הטמפרטורה). השיטה השנייה עדיפה מכיוון שניתן לשלוט על חום הבקבוק והוא מוצא מהמקרר רק סמוך להזרקה. תרכיבים מומתים כגון : כולרה, ORT וסלמונלה יש להזריק אך ורק בשיטה תת עורית, רצוי בין הכנפיים ובהקפדה יתרה. בהזרקה לשריר החזה יש להזריק בזווית מכיוון הראש לזנב כדי למנוע הזרקת חומר שומני לחללי הגוף.